Чимало людей вважають, що сонячні батареї не здатні виробляти енергію для багатоквартирних будівель. Але насправді це не так. Звісно, сонячні батареї для квартири дещо важче ввести в енергосистему, ніж для заміського будинку, та все ж цілком можливо.

Врахуйте, що для опалювальної системи та квартирного постачання дуже важлива вентиляція, яка має теплову рекуперацію. Завдяки їй можна заощадити, а також правильно налагодити інженерні системи всередині квартири. Найкраще розглянути варіант із побудовою гібридної системи. Через те, що наявна мережа, то немає потреби для монтажу автономної системи. А щодо мережевого варіанту, то можуть виникнути проблеми під час оформлення документів.

Як підібрати сонячні батареї для квартири?

Якщо ви – власник котеджу, то не варто перейматися щодо монтажу фотоелементів. Їх можна розмістити на сонячній стороні даху чи території поблизу. Але якщо ви маєте квартиру й бажаєте отримувати енергію від сонячних панелей, то вибір буде обмеженим. Відтак у вас буде тільки 2 варіанти для монтажу: зовнішня поверхня стін або балкон. Є ще один шлях, але він дійсний не завжди – встановити сонячні батареї на даху багатоповерхового будинку.

Сонячні панелі діляться на декілька видів. Розподіл залежить від конструкції, ефективності, типу матеріалів, методу збирання тощо. Тож сонячна батарея може бути:

  • багатошаровою чи одношаровою;
  • полі- та монокристалічною;
  • плівковою та модульною;
  • створеною на основі неорганічних або органічних матеріалів;
  • із різним поєднанням окремих блоків – послідовно, паралельно чи змішано.

Вибираючи плівки чи модулі, неодмінно слід врахувати їхній ККД. У модульних і багатошарових пристроях показники досягають 20-25%. Одношарові та плівкові мають значно нижчий ККД. Зважайте на те, що сонячні панелі будуть різнитися своєю продуктивністю.

Якщо ми говоримо про установку в міській забудові, то оптимальним варіантом для таких умов стануть монокристалічні батареї. Вони мають найбільш позитивні відгуки від користувачів. Показники ККД у кремнієвих полікристалічних елементах дещо нижчий. Щодо аморфного кремнію, то він найдешевший, зате й найменш ефективний, тож не варто встановлювати елементи на його основі.

Серед новітніх розробок, які гарно себе зарекомендували, – тонкоплівкові гібридні сонячні панелі, до яких доданий телурид кадмію. Вони мають підвищену ефективність роботи (десь на 15-20%) в умовах розсіяного світла чи часткового затінення. Це дуже важливо для тих квартир, які не виходять на сонячну сторону.

Як вибрати місце для монтажу СЕС у квартирі?

Сонячні панелі, призначені для квартири, пов’язані з проблематичним монтажем. Але складність не в тому, що в нашому розпорядженні – обмежений простір, а в тому, що важко орієнтувати фотоелементи відповідно до сонця. Аби панелі максимально генерували електроенергію, потрібно щоб сонячне світло потрапляло туди під певним кутом. Тому необхідно знайти відповідне місце, яке сонячні промені будуть висвітлювати протягом найбільш тривалого часу.

Краще за все монтувати сонячні батареї для квартири на балконі – зі сходу будівлі. Також інколи їх встановлюють на стіні. Є сенс розмістити систему на покрівлі, якщо ви живете на останньому поверсі. Інакше з великою ймовірністю енергія буде втрачатися у допоміжних пристроях і кабелях – і таким чином обладнання виявиться збитковим.

У випадку, коли мова про незначне енергоспоживання, слід подумати про те, щоб встановити плівкові фотоелементи. Їх потрібно клеїти на вікна, аби вони виконували функцію тонування, а також генерували електричний струм. Для опалення квартири вони не підійдуть, також ними не можна буде живити всі побутові прилади через недостатню потужність.

Чим особливе використання сонячних батарей у квартирі?

Системи такого роду мають певну особливість, якщо застосовувати їх у міській квартирі. Наприклад, треба дуже відповідально поставитися до вибору акумуляторних батарей, а також місця для їхнього монтажу. До цих пунктів є підвищені вимоги. Неодмінно врахуйте те, як вага буде розподілятися по перекриттю. 

За потреби можна напряму під’єднати до мережі сонячні батареї для опалення квартири, використовуючи мікроінвертор. Він буде вмонтований у самій панелі. Завдяки такій системі електроенергія генеруватиметься до вашої внутрішньої мережі. Та споживати її можна буде лише в процесі генерації.

Враховуючи ці особливості, приходимо до висновку, що монтаж сонячних батарей для енергопостачання окремої квартири можливий, але непростий. А щодо рентабельності, то важко відповісти однозначно: слід бути готовими до певних моральних і матеріальних складнощів, які можуть виникнути. 

Та не варто зневірятися й переставати шукати можливості, щоб забезпечити у своїй квартирі енергозаощадження. Наша компанія пропонує вам провести аудит і здійснити передпроектні роботи, щоб сам проект був реалізований вдало. Також це допоможе вам не зазнати значних збитків – і при цьому отримати максимально ефективний результат.